Jak pracuję?
Czym jest TFP?
Terapia skoncentrowana na przeniesieniu TFP jest podejściem psychoterapeutycznym stworzonym i rozpowszechnianym przez profesora Otto Kernberga. Wykazuje ono dużą skuteczność w leczeniu pacjentów zmagających się z zaburzeniami osobowości, gdzie celem jest zmiana struktury osobowości.
Pracując w nurcie psychodynamicznym w oparciu o TFP bliskie jest mi rozumienie, że:
Życiem człowieka sterują nieuświadomione sposoby reagowania, przeżywania relacji, konflikty, pragnienia czy potrzeby, które zostały uwewnętrznione w czasie dzieciństwa i dorastania. Można powiedzieć, że działają one jak soczewki poprzez które człowiek interpretuje swoje doświadczenia w relacji ze sobą i otoczeniem oraz radzi sobie w różnych sytuacjach życiowych. Niekorzystne sposoby interpretowania rzeczywistości czy zniekształcenia w postrzeganiu świata zewnętrznego i wewnętrznego stają się źródłem problemów emocjonalnych.
Relacja terapeutyczna jaka rozwija się pomiędzy pacjentem a terapeutą w trakcie trwania leczenia staje się pomostem , który łączy te części pacjenta, których jest nieświadomy z tymi świadomymi. Jak to się dzieje? W myśl TFP- pacjent nieświadome przenosi uczucia doznawane w relacjach z innymi ważnymi dla siebie ludźmi na osobę psychoterapeuty. Kiedy pacjent swobodnie opowiada o tym co przychodzi mu do głowy i dzieli się swoimi emocjami, przemyśleniami czy spostrzeżeniami terapeuta koncentruje się na przejawach nieświadomych tendencji, impulsów i stanów emocjonalnych pacjenta, jak również korzysta ze swoich reakcji emocjonalnych i tym co dzieje się w relacji pacjent- terapeuta. Analiza relacji terapeutycznej pozwala pacjentowi dostrzec cały repertuar obrazów, które pojawiają się w jego umyśle a co za tym idzie- tworzą jego wewnętrzny świat przeżyć.
Eksploracja nieuświadomionych wcześniej sposobów postrzegania rzeczywistości i próba nadania im znaczeń, jak również sposobność przedefiniowania zastałych przekonań, pomaga pacjentowi tworzyć bardziej realistyczne, wielowymiarowe i lepiej zintegrowane sposoby przeżywania siebie i innych. Innymi słowy: poprzez pogłębienie samoświadomości pacjent może wybierać to, co mu służy, z większą skutecznością wpływać na kształt swojego życia i stawać się jego aktywnym, odpowiedzialnym uczestnikiem.